Bemutatkozás

Előzmények:

A Támogató az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program (a továbbiakban: TÁMOP) keretén belül TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV ”Nemzetközi közreműködéssel megvalósuló alap- és célzott alapkutatási projektek támogatása” tárgyú felhívást tett közzé, melyre a Pannon Egyetem TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0072 azonosító számon regisztrált, 2012.04.04. napon befogadott pályázatot nyújtott be, melyet a Támogató 2012.09.03-án kelt támogató levél szerint támogatásban részesített. A Támogató döntése alapján Kedvezményezett vissza nem térítendő támogatásban részesül. Eredetileg 816.130.605 Ft támogatásra pályáztunk, de a támogatási döntés értelmében 759.659.801 Ft támogatást nyertünk (kb. 6,9 %-os csökkenés). Mivel a projekt 100%-os támogatottságú így a projekt teljes költségvetése is 759.659.801 Ft.

A projekt céljai:

A projekt átfogó célja a Pannon Egyetemen történő kutatás-fejlesztés feltételrendszerének javítása a kutatásokhoz szükséges humánerőforrás és szolgáltatásfejlesztési igény finanszírozásával. A projekt ösztönözni kívánja az Intézmény innovatív tevékenységét, ezáltal is elősegítve a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos munkahelyteremtést, valamint a legkorszerűbb nemzetközi kutatás-módszertani tapasztalatok hazai adaptációját.

A projekt közvetlen célja a Pannon Egyetemen működő transznacionális, innovatív kutatói teamek közreműködésével megvalósuló, jól behatárolt, komplex kutatási alprojektek támogatása és kapcsolódó kutatás menedzsment kapacitások, fejlesztése.

Elérendő konkrét célok:

  • A Pannon Egyetem alapkutatási potenciáljának és a felsőoktatás tudományos, fejlesztői eredményeinek növelése a célzott alapkutatás területén.
  • A projekthez kapcsolódó szakterületeken kutatói utánpótlás nevelése, fiatal kutatók bevonása nemzetközi kutatásokba.
  • Nemzetközi kutatás-fejlesztési tapasztalatok adaptációja, új kutatási módszerek, tudományszervezési szemlélet és új kutatásmenedzsment kialakítása a kutatócsoportok és kari szinten.
  • Az Egyetem és a vállalkozások közötti K+F együttműködések számának és intenzitásának növelése, ezzel a kutatások piaci lábának erősítése.
  • Az egyetem uniós pályázatokban (FP8 – Horizon2020) történő sikeres részvételének megkönnyítése a hálózatosodás és kapcsolatépítés ösztönzésével.
  • A projekt eredmények hosszú távú fenntartásának megalapozása.

Jelen projekt az energiaellátás- és hasznosítás területén valósít meg célzott alapkutatást kiemelten foglalkozva az energiatermelés, energiaszállítás, valamint energiafelhasználás területén jelentkező problémákkal, valamint a témához kapcsolódó – mint a problémák kezeléséhez nagymértékben hozzájáruló - megújuló energiaforrások és infokommunikációs technológiák felhasználási módjával.

A tervezett kutatás 9 alprojektre bontható - mindegyik kutatási téma szorosan kapcsolódik a célzott alapkutatáshoz -:

  1. Megújuló energiaforrásokat (napelem, szél, stb.) és energiatárolókat is tartalmazó intelligens lokális hálózatok (smart grid) tervezése és energia-optimális üzemeltetése.  (Alprojektvezető:Dr. Magyar Attila)
  2. Döntéstámogató módszerek kivitelezése energia-optimális hálózatok termelés- és felügyeleti irányítási feladatainak megoldására. (Alprojektvezető Dr. Hangos Katalin)
  3. Megújuló termikus energia hasznosítására alkalmas új hőtároló anyag kifejlesztése mikrokapszulázással. (Alprojektvezető:Dr. Gyenis János)
  4. Folyamatok és rendszerek integrációja az energia-megtakarítás és környezeti hatások csökkentése érdekében. (Alprojektvezető:Dr. Klemes Jiri)
  5. Megújuló energia termelése és a technológiai energiaigény csökkentése új vegyipari és energia integrált elválasztás technikai eljárásokkal. (Alprojektvezető:Dr. Nagy Endre)
  6. Energia-optimális világítási rendszerek tervezése és üzemeltetése. (Alprojektvezető:Dr. Schanda János)
  7. Fenntartható energiaellátó rendszerek koncepcionális tervezése. (Alprojektvezető:Dr. Heckl István)
  8. Intelligens mérőrendszerek alkalmazása energiahatékonyság növelésére. (Alprojektvezető:Dr. Simon Gyula)
  9. Elosztott informatikai rendszerek energia-optimális tervezése. (Alprojektvezető:Dr. Tarczali Tünde)